Przejdź do treści

Projekt "OZE w mojej miejscowości"

     Uczniowie klasy III Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej wraz z opiekunem Bogdanem Laskowskim na przełomie maja i czerwca uczestniczyli w projekcie OZE w mojej miejscowości. Program był adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Siemiatyczach. Uczniowie wraz z opiekunem odwiedzili Szkołę  Podstawową nr 1, Szkołę Podstawową  nr 3 oraz Gimnazjum Publiczne nr 1, gdzie zaprezentowali rodzaje, właściwości i praktyczne zastosowanie odnawialnych  źródeł energii występujących w Siemiatyczach i okolicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy z zastosowaniem profesjonalnych zestawów doświadczalnych.

Lekcja w terenie - prezentacja turbiny wodnej w Siemiatyczach

     W dniu 30.05.2018 klasa III Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej oglądała najnowszą inwestycję w odnawialne źródła energii Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach - turbinę wodną. Po obiekcie oprowadził nas pan Dariusz Romaniuk, pracownik firmy odpowiedzialny za oze. Omówił zasadę działania, uruchomił śrubę Archimedesa (tak nazywa się zastosowana turbina), pokazał pulpit sterowniczy, a także aplikację, która umożliwia monitorowanie pracy elektrowni.

   Pragniemy podziękować prezesowi  PK  p. Zduniewiczowi  oraz p. Romaniukowi za możliwość zwiedzenia elektrowni oraz za wcześniejszą współpracę, między innymi podczas organizacji Dnia Otwartego w naszej szkole.

Pokaz urządzeń techniki sanitarnej

    W dniu 30. 05. 2018 klasa III Technikum Obsługi  Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej uczestniczyła w pokazie firmy „Grohe” dotyczącym armatury sanitarnej. Przedstawiciele producenta zaprezentowali najnowsze osiągnięcia  w technice sanitarnej. Największym zainteresowaniem cieszyła się toaleta myjąca  ciepłą wodą , suszarką , pochłanianiem zapachów oraz automatycznym otwieraniu i zamykaniu po wykryciu ruchu. Duże wrażenie zrobiły także baterie kuchenne , które mogły dostarczać wodę przefiltrowaną, schłodzoną ,wrzątek do parzenia kawy lub herbaty, a nawet wodę gazowaną. Na koniec uczniowie otrzymali gadżety firmowe.

     Korzystając z okazji  przebywania na terenie sklepu hydraulicznego pan M. Sętorek zaprezentował budowę  kotła na pellet oraz kotła gazowego.

     Pokaz odbył się na terenie  firmy „Probud”z Siemiatycz. Chcemy  podziękować właścicielowi Panu W. Żero oraz pracownikom za zaproszenie i uczestnictwo w pokazie.

Dzień zawodu technik elektryk i technik energetyki odnawialnej

     24.05 2018 r. w naszej szkole  zorganizowano dzień dwóch specjalności nauczanych w placówce: technika elektryka oraz technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.  Uczniowie szkoły mieli możliwość zapoznania się z narzędziami oraz materiałami, którymi posługiwać się będą przyszli fachowcy. Młodzież technikum elektrycznego przedstawiła aparaturę pomiarową, m.in. mierniki, wykrywacze przewodów oraz układy świetlne stosowane w gospodarstwach domowych. Przyszli technicy odnawialnych źródeł energii wykonali pokaz wytwarzania energii z wiatru oraz ze słońca. Przy pokazie wykorzystali będące na wyposażeniu pracowni specjalne zestawy do wykonywania eksperymentów: IeXolar Wind-Profesional, IeXsolar Termal Energy, PV-Profesional oraz nowoczesne narzędzia hydrauliczne. Uczniowie mogli spróbować sił w cięciu rur zgrzewanych wykonanych z PP  oraz Pex.

Szkolenie z zakresu bezprzewodowych systemów sterowania

     Dnia 17.05.2018 uczniowie klas: I Technikum Elektrycznego, III Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej oraz III Technikum Informatycznego uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez firmę Zamel. Tematem spotkania były bardzo zyskujące obecnie na popularności instalacje inteligentnego domu. Przedstawiciel producenta omówił zasadę działania systemów „exta free” oraz "exta life", a także sposób ich instalacji w domu. Nowoczesne systemy automatyki domowej umożliwiają komfortowe i sprawne sterowanie oświetleniem, roletami okiennymi, bramami wjazdowymi, ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami elektrycznymi nie tylko z poziomu nadajników radiowych, ale także za pomocą smartfonów i tabletów z dowolnego miejsca na świecie.

     Szkolenie zostało zorganizowane dzięki współpracy z firmą „El-staw”.