Przejdź do treści

Projektowanie części maszyn w programie Solid Edge ST5

Technik mechanik zajmuje się między innymi projektowaniem części maszyn. Przedstawiamy krok po kroku modelowanie sprzęgła tulejowego w programie Solid Edge ST5.
Na zdjęciu 1 zaprojektowano model bryłowy wpustu pryzmatycznego (wymiary dobrane z Polskich Norm).
Zdjęcie 2 - projekt wału.
Zdjęcie 3 - model bryłowy wkrętu zabezpieczającego.
Zdjęcie 4 - projekt tulei.
Zdjęcie 5 - wyszczególniono części do montażu.
Zdjęcie 6 - zamontowano wpust w pierwszym wale.
Zdjęcie 7 - zamontowano wpust w drugim wale.
Zdjęcie 8 - osadzenie pierwszego wału w tulei.
Zdjęcie 9 - zabezpieczenie wkrętem przed przemieszczaniem się wału względem tulei.
Zdjęcie 10 - przygotowanie drugiego wału do osadzenia w tulei.
Zdjęcie 11 - osadzenie drugiego wału w tulei.
Zdjęcie 12 - przygotowanie drugiego zabezpieczenia.
Zdjęcie 13 - mamy zmontowane sprzęgło tulejowe.

Nowy rok szkolny – nowe wyzwania

Od pierwszych dni roku szkolnego 2017/2018 uczniowie klasy IV uczący się zawodu technik mechanik rozpoczęli przygotowania do egzaminu M.44  - organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń. 

Swoje doświadczenie zawodowe zdobywali podczas nauki w szkole, w trakcie zajęć praktycznych na warsztatach szkolnych, praktyk zawodowych w zakładach pracy (PRONAR), zagranicznych praktyk zawodowych uczestnicząc w wyjeździe do Grecji w ramach Projektu Erasmus+.

Natomiast uczniowie klasy pierwszej poznają tajniki zawodu ucząc się wykonywania rysunku technicznego  za pomocą programu Solid Edge, mierzenia części maszyn zarówno rzeczywistymi przyrządami pomiarowymi jak również ćwicząc na symulatorach przyrządów pomiarowych.

Technik mechanik zawodem przyszłości

     W zawodzie technik mechanik bardzo ważna jest umiejętność  tworzenia,  czytania , interpretacji i zastosowania rysunku technicznego. Nauka rysunku w klasyczny sposób czyli za pomocą deski kreślarskiej, ołówka,  gumki,  ekierki, cyrkla i rapidografów jest żmudna i mało efektowna. Dlatego w naszej szkole odeszliśmy już kilka lat temu od tej formy nauki rysunku technicznego. O wiele skuteczniejszą metodą jest wykorzystanie aplikacji komputerowych do projektowania 2D oraz 3D. W naszej szkole wykorzystujemy oprogramowanie Solid Edge opracowane przez firmę Simens.

Czytaj więcej...

Grecja 2017 - "Erasmus+"

Uczniowie klas III-IV Technikum Informatycznego i Technikum Mechanicznego 19 marca wyjeżdżają do Grecji na praktyki zawodowe w ramach Programu Erasmus+.

Hotel "San Panteleimon" - miejsce zakwaterowania młodzieży.

 

Niżej linki do dwóch projektów na stronie Facebook:

https://www.facebook.com/Inovatica-930353570401887/?ref=bookmarks

https://www.facebook.com/Nowoczesne-i-ekologiczne-rolnictwo-przysz%C5%82o%C5%9Bci%C4%85-Europy-1014531961918041/

Prezentacja zawodu technik mechanik

     Nasza szkoła wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnego rynku pracy, od 4 stycznia 2017 r. prezentuje zawód technik mechanik. W holu szkoły jest wyeksponowana wystawa dotycząca zawodu.  Odwiedzający szkołę i uczniowie innych klas mogą zapoznać się wyposażeniem pracowni CNC, obserwować pracę tokarki sterowanej numerycznie, ewentualnie wydrukować na drukarce 3D dowolny gadżet na własne potrzeby.