Przejdź do treści

Szkolenie z zakresu bezprzewodowych systemów sterowania

     Dnia 17.05.2018 uczniowie klas: I Technikum Elektrycznego, III Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej oraz III Technikum Informatycznego uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez firmę Zamel. Tematem spotkania były bardzo zyskujące obecnie na popularności instalacje inteligentnego domu. Przedstawiciel producenta omówił zasadę działania systemów „exta free” oraz "exta life", a także sposób ich instalacji w domu. Nowoczesne systemy automatyki domowej umożliwiają komfortowe i sprawne sterowanie oświetleniem, roletami okiennymi, bramami wjazdowymi, ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami elektrycznymi nie tylko z poziomu nadajników radiowych, ale także za pomocą smartfonów i tabletów z dowolnego miejsca na świecie.

     Szkolenie zostało zorganizowane dzięki współpracy z firmą „El-staw”.

Dzień zawodu technik informatyk

     11 maja zorganizowaliśmy w szkole dzień zawodu Technik Informatyk. Z tej okazji uczniowie klas technikum informatycznego uczestniczyli w wykładzie przygotowanym przez nauczycieli przedmiotów zawodowych pod hasłem Bezpieczeństwo w Sieci.

     Mając na uwadze rozwój technologii i coraz bardziej powszechny dostęp do Internetu informatycy powinni w sposób szczególny mieć świadomość zagrożeń płynących z globalnej Sieci. Rolą informatyka jest również zapewnienie bezpieczeństwa urządzeniom, danym oraz osobom korzystającym z sieci komputerowych. Z tego powodu uczniom przybliżone zostały dobre praktyki ochrony komputerów przed atakami z sieci Internet. Młodzież dowiedziała się za pomocą jakich narzędzi można zmniejszyć ryzyko padnięcia ofiarą wirusa komputerowego czy wyłudzenia danych. Przyszli informatycy poznali także zasady profilaktyki w zakresie ochrony przed atakami z sieci Internet.

     Na koniec młodzież obejrzała dwa krótkie filmy dotyczące kreowania wizerunku w Sieci oraz praw autorskich w Internecie.

     Wykorzystane materiały dostępne są na stronach:

Białostocki Konkurs Tworzenia Gier Komputerowych BialJam

Białostocki Konkurs Tworzenia Gier Komputerowych BialJam, to wydarzenie dla osób zajmujących się tworzeniem gier. Odpowiedzialny za organizację konkursu jest Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Udział w konkursie jest bezpłatny. BialJam jest okazją do zademonstrowania oraz doskonalenia umiejętności w zespołowym tworzeniu gier. Umożliwia kontakt między amatorami oraz profesjonalistami z branży. Pozwala poznać specyfikę tego typu zmagań oraz przygotować się do udziału w innych podobnych wydarzeniach.

Więcej informacji: http://bialjam.wi.pb.edu.pl/pl/tag/konkurs/

Bądź bezpieczny w Internecie

     Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) w tym roku przypada na 6 lutego. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.
     Główne problemy wynikające z korzystania z sieci Internet, dotyczące nie tylko dzieci i młodzieży, ale również każdego użytkownika to:

- cyberprzemoc,
- szkodliwe treści,
- niebezpieczne kontakty,
- nadużywanie internetu,
- ochrona prywatności, 
- sexting,
- spam,
- prawa autorskie.
  
pobierz ulotkę informującą o dziesięciu zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu

Strona programu Safer Internet

Czytaj więcej...

BIAŁOSTOCKI TEST INFORMATYKÓW

Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej zaprasza studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w Białostockim Teście Informatyków.

Zaczynamy 29 listopada 2017 r. o godz. 12:00.

Konkurs jest organizowany i wspierany przez liderów rynku IT naszego regionu. Do rozdania 10 000 zł.

Nie zastanawiaj się! Liczba miejsc jest ograniczona! Zarejestruj się już dziś!

Czytaj więcej: http://bti.pb.edu.pl/