Przejdź do treści

Dzień zawodu technik elektryk i technik energetyki odnawialnej

     24.05 2018 r. w naszej szkole  zorganizowano dzień dwóch specjalności nauczanych w placówce: technika elektryka oraz technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.  Uczniowie szkoły mieli możliwość zapoznania się z narzędziami oraz materiałami, którymi posługiwać się będą przyszli fachowcy. Młodzież technikum elektrycznego przedstawiła aparaturę pomiarową, m.in. mierniki, wykrywacze przewodów oraz układy świetlne stosowane w gospodarstwach domowych. Przyszli technicy odnawialnych źródeł energii wykonali pokaz wytwarzania energii z wiatru oraz ze słońca. Przy pokazie wykorzystali będące na wyposażeniu pracowni specjalne zestawy do wykonywania eksperymentów: IeXolar Wind-Profesional, IeXsolar Termal Energy, PV-Profesional oraz nowoczesne narzędzia hydrauliczne. Uczniowie mogli spróbować sił w cięciu rur zgrzewanych wykonanych z PP  oraz Pex.

Szkolenie z zakresu bezprzewodowych systemów sterowania

     Dnia 17.05.2018 uczniowie klas: I Technikum Elektrycznego, III Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej oraz III Technikum Informatycznego uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez firmę Zamel. Tematem spotkania były bardzo zyskujące obecnie na popularności instalacje inteligentnego domu. Przedstawiciel producenta omówił zasadę działania systemów „exta free” oraz "exta life", a także sposób ich instalacji w domu. Nowoczesne systemy automatyki domowej umożliwiają komfortowe i sprawne sterowanie oświetleniem, roletami okiennymi, bramami wjazdowymi, ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami elektrycznymi nie tylko z poziomu nadajników radiowych, ale także za pomocą smartfonów i tabletów z dowolnego miejsca na świecie.

     Szkolenie zostało zorganizowane dzięki współpracy z firmą „El-staw”.

Technik elektryk na zajęciach praktycznych

     Praktyczna nauka zawodu uczniów technikum elektrycznego w ramach zajęć praktycznych. Uczymy się zawodu w rzeczywistych warunkach.

Energia ze słońca w ZST Czartajew

     W Zespole Szkół Technicznych została wykonana instalacja fotowoltaiczna o mocy 15 kW. Uczniowie klasy III technikum urządzeń i systemów energii  odnawialnej mieli możliwość obserwować w jaki sposób montowany jest  system otrzymywania energii elektrycznej ze słońca. Instalacja składa się z 54 paneli fotowoltaicznych, każdy po 280 W, w systemie on-grid. W skład instalacji wchodzi także inwerter (falownik zmieniający prąd stały na zmienny, o napięciu sieciowym 230 V, częstotliwości 50 Hz), liczniki produkcji i zużycia prądu, oraz przyłączenie do sieci i zabezpieczeń. Wyprodukowana energia będzie spożytkowana na potrzeby szkoły, a nadwyżka będzie oddawana do sieci energetycznej. Serce systemu, czyli inwerter został umieszczony w pracowni OZE dzięki czemu uczniowie będą mogli monitorować na bieżąco działanie instalacji.

Szkolenie na temat systemów odgromowych (2)

12 października klasy I technikum elektrycznego oraz III technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnych uczestniczyły w szkoleniu dotyczącym systemów odgromowych. Spotkanie poprowadził przedstawiciel firmy ELKO-BIS pan Marcin Kałmucki. Uczniowie mogli się dowiedzieć w jakim celu stosuje się zabezpieczenia odgromowe, jakie są ich rodzaje oraz zapoznać się z ich budową.

Chcielibyśmy podziękować panu Marcinowi Kałmuckiemu za prezentację oraz panu Adamowi Stawieckiemu za zorganizowanie spotkania.