Przejdź do treści

Energia ze słońca w ZST Czartajew

     W Zespole Szkół Technicznych została wykonana instalacja fotowoltaiczna o mocy 15 kW. Uczniowie klasy III technikum urządzeń i systemów energii  odnawialnej mieli możliwość obserwować w jaki sposób montowany jest  system otrzymywania energii elektrycznej ze słońca. Instalacja składa się z 54 paneli fotowoltaicznych, każdy po 280 W, w systemie on-grid. W skład instalacji wchodzi także inwerter (falownik zmieniający prąd stały na zmienny, o napięciu sieciowym 230 V, częstotliwości 50 Hz), liczniki produkcji i zużycia prądu, oraz przyłączenie do sieci i zabezpieczeń. Wyprodukowana energia będzie spożytkowana na potrzeby szkoły, a nadwyżka będzie oddawana do sieci energetycznej. Serce systemu, czyli inwerter został umieszczony w pracowni OZE dzięki czemu uczniowie będą mogli monitorować na bieżąco działanie instalacji.

Szkolenie na temat systemów odgromowych (2)

12 października klasy I technikum elektrycznego oraz III technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnych uczestniczyły w szkoleniu dotyczącym systemów odgromowych. Spotkanie poprowadził przedstawiciel firmy ELKO-BIS pan Marcin Kałmucki. Uczniowie mogli się dowiedzieć w jakim celu stosuje się zabezpieczenia odgromowe, jakie są ich rodzaje oraz zapoznać się z ich budową.

Chcielibyśmy podziękować panu Marcinowi Kałmuckiemu za prezentację oraz panu Adamowi Stawieckiemu za zorganizowanie spotkania.

Prezentacja zawodu - technik elektryk