Przejdź do treści

Rok 2018 rokiem Ireny Sendlerowej

„Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek - nie mają żadnego  znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem …”   

Irena Sendlerowa

 

     Klasa 2 TI w swoim miesiącu gospodarności wraz z Zespołem Wychowawców zaprosiła całą społeczność uczniowską na seans filmowy w nowo powstałym centrum multimedialnym przy bibliotece szkolnej. Wyświetlony został film „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Film opowiada historię życia Ireny Sendlerowej, polskiej społeczniczki, która podczas II wojny światowej uratowała przed Holocaustem ponad 2500 żydowskich dzieci. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Anny Mieszkowskiej – „Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej”. Reżyserii podjął się John Kent Harrison. Film swoją światową premierę Miał 19 kwietnia 2009 roku, czyli w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie.

     Szkolna projekcja filmu  związana jest z ustanowieniem przez Sejm roku 2018 jako Rok Ireny Sendlerowej. W naszej szkole jej pamięci poświęciliśmy miesiąc luty. Więcej informacji o tej postaci z naszej historii można znaleźć na wybranych stronach, np. sprawiedliwi.org.pl, culture.pl oraz na gazetce szkolnej. 

Boże Narodzenie - A.D. 2017

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2018

Rodzicom, Uczniom oraz wszystkim sympatykom naszej Szkoły

życzy Dyrektor z Radą Pedagogiczną.

Czytaj więcej...

Lekcja historii z IPN

     Dnia 28.11.2017 r. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyło się drugie w tym roku szkolnym spotkanie organizowane przez IPN w Białymstoku cyklu „Przystanek Historia”.

     Tematem prelekcji wygłoszonej przez Jarosława Wasilewskiego było „Województwo białostockie w dwudziestoleciu międzywojennym”. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Bogdana Laskowskiego.  

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Program uroczystości patriotycznych w Siemiatyczach


godz. 9.30 – nabożeństwo w intencji Ojczyzny w cerkwi pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, pocztów sztandarowych i delegacji zakładów pracy i orkiestry dętej OSP;

godz. 10.30 – msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia NMP z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, pocztów sztandarowych, delegacji zakładów pracy i orkiestry dętej OSP;

godz. 11.30 – przemarsz uczestników uroczystości pod Obelisk Niepodległości przy ul. Legionów Piłsudskiego;

godz. 12.00 – okolicznościowe wystąpienie Burmistrza Miasta Siemiatycze, złożenie wieńców, pokaz kawalerii STH “Szwadron”;

godz. 13.00 – koncert „Mówią o Tobie dobrze...” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I st. im. Wojciecha Kilara, ul. Leg. Piłsudskiego 1.


    11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Marszałek Piłsudski w tym dniu otrzymał władzę wojskową z rąk Rady Regencyjnej i został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski i początkiem walki o jej granice.

     11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji niemieckiej oraz w czasie rządów komunistycznych od 1945 do 1989 roku  obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Od tego momentu Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. 

Wspólnie świętujmy naszą niepodległość! 

1 listopada - Wszystkich Świętych